Ara
tarih
Ara

Yeşil Bilgi Platformu
     Üye Kayıt | Giriş Facebook Twiter E-Posta RSS

Ana Sayfa Yeşil Bilgi Tohumları Sorumluluk Şimdi Röportajlar Etkinlikler Yeşil Dünya Yazıları

İstatistik

  • Girdiler (0)
  • Yorumlar (0)

Kategorideki Yazılar: Çevre KirliliğiMar
12
2015

 Kirlettiğimiz Plastiği Geri Dönüştüremiyoruz! 

  Kategori: Haberler Çevre Bilinci, Çevre Kirliliği, Çevre Koruma Yorumlar(0) 

Kirlettiğimiz Plastiği Geri Dönüştüremiyoruz!

  Adana Ticaret Odası (ATO) Meclisi ve 12. Grup Meslek Komitesi Üyesi Mehmet Güven Candan, ülkemizde geri dönüşüm mekanizmalarının sağlıklı işlememesinden dolayı; çöple kirlenen plastiğin ekonomiye yeniden kazandırılmasının zorlaştığını söyledi.

Candan, ATO Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, geri dönüşümü en yüksek olan ürünlerden plastiğin, ülkemizde sağlıklı ayrıştırılamayıp çöple kirletilmesinden dolayı ekonomik değerinin azaldığını söyledi. AB ülkelerinde plastikte geri dönüşüm oranının yüzde 50 olduğunu, ülkemizde ise bu oranın ancak yüzde 30 civarında gerçekleştiğini belirten Candan, bu durumun rakamsal olarak devasa kayıplara yol açtığını bildirdi.

"YILLIK 13 MİLYAR DOLARLIK DEĞER"
 Günümüzde ahşap, metal, cam, pamuk, kauçuk gibi yaşamın her alanında kullanılan ürünlerin yerini alan plastiğin, Türkiye’de yıllık 8.1 milyon ton üretim, 13 milyar dolarlık katma değerle dev bir sektör oluşturduğunu vurgulayan Candan, Adana‘nın plastik sektöründe 2014 yılı verilerine göre; 256 milyon dolar ithalat, 288 milyon dolarlık da ihracat rakamlarına ulaştığını bildirdi.

Candan, yurt içi hammadde üretiminde PETKİM’den başka kaynak bulunmayışının plastik üretimini yüzde 87 oranında dışa bağımlı hale getirdiğini ifade etti.

Bakü, Tiflis, Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın Yumurtalık’tan dünyaya açılmasının Adana’yı yakın bir gelecekte dünyanın 3. enerji merkezi yapacağını belirten Candan, bölgeye kurulacak petrokimya tesislerinin, ham madde ihtiyacını karşılaması açısından sektörü rahatlatacağını söyledi.

"EN ÇOK AMBALAJDA KULLANILIYOR"
 Candan, sunumunda plastiğin Türkiye’de, ambalaj sanayinde yüzde 40, inşaatta yüzde 22, elektrik elektronikte yüzde 10, tarım, otomotiv ve tekstilde yüzde 4’er, diğer sektörlerde ise yüzde 14 oranında kullanıldığı bilgisini de verdi.
 Ülkemizde geri dönüşüm mekanizmalarının sağlıklı işlememesinden dolayı; çöple kirlenen plastiğin ekonomiye yeniden kazandırılmasını zorlaştırdığını ifade eden Candan, “Plastiğin çöple kirlenmiş olması ekonomik değerini azaltmaktadır. Evlerde geri kazanılabilen atıklar olan cam, metal, plastik ve kağıtların diğer çöplerle karıştırılmayıp ayrı torbalara konulması aslında çok basit ve çok yararlı bir uygulamadır. Geri kazanılan plastik, pet şişe, poşet, naylon benzeri ürünler yeniden poşet, PVC, yer karosu, pis su borusu, halı ipliği gibi çok çeşitli mamul üretimi için kullanılabilmektedir. Plastiklerin geri kazanılması hem çevre hem de ekonomi açısından son derece önemlidir” dedi.

"YÜZDE 30’UNU DÖNÜŞTÜREBİLİYORUZ"
 Ülkemizde plastiğin ancak yüzde 30 oranında dönüşümünün gerçekleştiğini AB ülkelerinde ise bu oranın yüzde 50 civarında seyrettiğini hatırlatan Mehmet Güven Candan konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ülkemizde halen kişi başına günlük 0.5-0.7 kilogram atık malzeme çıkmaktadır. Bu atıkların yüzde 80-85’ini organik malzemeler, yüzde 7-10 kadarını kağıt, yüzde 4-6 kadarını ise plastikler oluşturmaktadır. Çöpten toplanan bu atıklar yüzde 10-15 dolayında çöple kirlenmiş olduğundan ekonomik değer bulmamaktadır. Dolayısıyla, alınacak önlemlerle bu atıkları ayrıştırarak toplamayı ve yeniden değerlendirmeyi sağlamak, hem ülkemiz ekonomisi hem de sağlıklı çevre için yaşamsal önemde olacaktır."

 

Kaynak: İHA
 

Devamı


Mar
2
2015

 Çevre Raporu: İstanbul ve 32 İlde Su, Ankara ile Birlikte 27 İlin Havası Kirli 

  Kategori: Haberler Çevre Kirliliği, Çevre Koruma, Erozyon Yorumlar(0) 

Çevre Raporu: İstanbul ve 32 İlde Su, Ankara ile Birlikte 27 İlin Havası Kirli

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye çapında 81 ilin su, hava, atık ve gürültü kirlilik durumunu ortaya koyduğu karnelerini çıkardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye çapında 81 ilin su, hava, atık ve gürültü kirlilik durumunu ortaya koyduğu karnelerini çıkardı. Bakanlığın 2 yılda bir yaptığı Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu’na göre 32 ilde su kirliliği, 27 ilde hava kirliliği, 19 ilde atıklar, 2 ilde gürültü kirliliği ve bir ilde erozyon en önemli çevre sorunu olduğu belirlendi. İllerin birinci öncelikli çevre sorunları sıralamasında İstanbul’da su kirliliği, Ankara, Antalya, Diyarbakır ve Kocaeli’nde hava kirliliği, Erzurum, İzmir, Kayseri ve Sakarya’da atık kirliliği, Adana’da Gürültü kirliliği ilk sırada geliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iki yılda bir hazırladığı Türkiye Çevre Sorunları Ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu 2014 yayımlandı. Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin Ve Denetim Genel Müdürlüğü Çevre Envanteri ve Bilgi Yönetimi Dairesi Başkanlığı Veri Değerlendirme Şube Müdürlüğü’nün hazırladığı 126 sayfalık rapor Türkiye’deki çevre kirliliğine ilişkin önemli veriler yer aldı.

Bakanlığın taşra teşkilatından elde ettiği bilgilere göre, çevre sorunlarının neler olduğuna genel olarak bakıldığında 32 ilde su kirliliğinin, 27 ilde hava kirliliğinin, 19 ilde atıkların, 2 ilde gürültü kirliliğinin, 1 ilde erozyonun öncelikli çevre sorunları olduğu ortaya çıktı. 2012 yılında önceki döneme göre hava kirliliği ve atıkların birinci öncelikli sorun olduğu illerin sayısının azaldığı tespit edildi. Bunda, doğalgaz kullanımı ve atık bertaraf/geri dönüşümü konusundaki gelişmelerin etkisi olduğu düşünüldü. Buna karşın su kirliliğinin birinci öncelikli sorun olduğu illerin sayısında artış oldu.

 

ANTALYA HAVA, VAN SU, İZMİR ATIK KİRLİLİĞİ İLE İLK SIRADA

Akdeniz Bölgesindeki Antalya, Hatay, Isparta, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye illerinde hava kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu. Burdur’da atıklar, Adana’da ise gürültü kirliliği birinci öncelikli sorun. Önceki dönemde olduğu gibi hava kirliliği bölgede en fazla görülen birinci öncelikli sorun oldu. Doğu Anadolu Bölgesinde Bingöl, Erzincan, Hakkari, Malatya, Tunceli, Van su kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu. 4 ilde hava kirliliği Ardahan, Bitlis, Iğdır, Kars, 4 ilde ise atıklar Ağrı, Elazığ, Erzurum, Muş birinci öncelikli çevre sorunu. Bölgede önceki dönemde baskın olan sorun atıklar olurken bu kez su kirliliği ön plana çıktı. Ege Bölgesinde Aydın, Kütahya, Manisa, Muğla su kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu olurken, 3 ilde Afyonkarahisar, İzmir ve Uşak atıklar, Denizli’de ise hava kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu. Bölgede önceki dönemde baskın olan sorun hava kirliliğiyken bu kez su kirliliği ön plana çıkıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 8 ilde Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şırnak hava kirliliği, Şanlıurfa’da ise su kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu olarak belirlendi.

 

SİVAS’TA EROZYON BİRİNCİ ÖNCELİKLİ ÇEVRE SORUNU 

İç Anadolu Bölgesinde Aksaray, Çankırı, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Yozgat’ta su kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu, Ankara, Kırıkkale ve Konya’da hava kirliliği, Karaman ve Kayseri’de atıklar, Eskişehir’de gürültü kirliliği, Sivas’ta erozyon birinci öncelikli çevre sorunu olarak tespit edildi. Bölgede önceki dönemde baskın olan sorun hava kirliliği iken bu kez su kirliliği ön plana çıkıyor. Karadeniz Bölgesinde Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Rize, Samsun, Sinop, Trabzon su kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu, 6 ilde Bolu, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Tokat atıklar, 4 ilde ise Çorum, Karabük, Kastamonu, Zonguldak hava kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu oldu. Bölgede, önceki dönemde hava kirliliği ve atıklar baskın sorunlar iken bu kez su kirliliği ön plana çıktı.

Marmara Bölgesinde 7 ilde Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ su kirliliği, Bilecik, Sakarya ve Yalova’da atıklar, Kocaeli’nde ise hava kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu. Önceki dönemde olduğu gibi su kirliliği bölgede en fazla görülen birinci öncelikli sorun oldu.

Ülkemizin birinci öncelikli sorunu olan su kirliği ile ilgili raporda, 38 adet ilde kendi il sınırları içerisindeki, toplamda 162 adet yüzey suyu veya izleme noktası için kalite sınıfları belirtildi. Bunların yüzde 16,7’si yüksek kaliteli su, yüzde 16’sı az kirlenmiş su, yüzde 28,4’ü kirlenmiş su, yüzde 38,9’u çok kirlenmiş su sınıfına dahil. Yüzeysel sularının muhtemel kirlenme nedenlerinin başında evsel atıksular gelirken bunu sırasıyla zirai ilaç ve gübre kullanımı ile evsel katı atıklar takip ediyor.

Denizlere göre yapılan değerlendirmede, Akdeniz’de yüzme sularının çoğunlukla ‘çok iyi’, Ege Denizi ve Karadeniz’de ‘iyi’, Marmara Denizi’nde ‘çok iyi’ sınıflarında olduğu görüldü. Her ne kadar Marmara Denizi’nde ‘çok iyi’ sınıfta yer alan yüzme suları çoğunlukta olsa da, diğer denizlerde görülmeyen ‘kötü’ ve ‘çok kötü’ sınıf yüzme sularının bu Deniz’de mevcut olduğu dikkat çekti. Diğer denizlerde en çok evsel atık sular muhtemel kirlilik nedeni olurken Ege Denizi’nde deniz taşımacılığının başlıca neden olduğu kaydedildi. Karadeniz’de evsel katı atıkların kirlilik oluşturma oranının diğer denizlerden yüksek olması durumu söz konusu.

Göllerdeki yüzme sularından, Konya Beyşehir Gölü-İskender Mevkiinin ‘çok kötü’ sınıfta yer alması dikkat çekici. Konya Beyşehir Gölü’ndeki kirlilik evsel atıksular, evsel katı atıklar, sanayi kaynaklı atıksular, sanayi atıkları, zirai ilaç-gübre kullanımı ve göl taşımacılığından kaynaklanıyor.

Su kirliliğinde ön planda olan evsel atıksulardan kaynaklanan kirliliğin başlıca nedeni; yerleşim yerlerinde evsel nitelikli atıksuların arıtılmaması olurken bunu kanalizasyon şebekesinin olmaması veya yetersiz olması takip ediyor. Ancak, ilçelerde sorun il merkezlerine göre daha büyük. Su kirliliğinin giderilmesinde karşılaşılan en önemli güçlük ise; 45 ilde mali imkansızlıklar nedeniyle arıtma tesislerinin kurulamaması, 21 ilde toplumda bilinç eksikliği olarak belirlendi.

 

HAVA KİRLİLİĞİNDE SIRALAMA İSTANBUL, KOCAELİ, BURSA, BİLECİK

Ülkemizde hava kirliliğinin başlıca kaynağı 81 ilimizden 67 ilde evsel ısınma, 5 ilde imalat sanayi işletmeleri, 5 ilde karayolu trafik, 2 ilde diğer sanayi faaliyetleri, 1 ilde termik santraller ve 1 ilde de diğer kaynaklar olarak sıralanıyor. Hava kirliliğinin birincil kaynağının imalat sanayi olduğu illerin (İstanbul, Kocaeli, Bursa, Bilecik ve Hatay) çoğunun Marmara Bölgesinde olması dikkat çekici. Batı Karadeniz illerinden Düzce ve Karabük’te ise diğer sanayi dalları ön plana çıkıyor. Çanakkale’de termik santraller birincil hava kirliliği kaynakları oldu. Karayolu trafiği, Aydın, Sakarya, Eskişehir, Kayseri ve Malatya illerinde hava kirliliğinin 1. öncelikli kaynağı oldu. Anız yangınları, kış mevsiminde hayvan dışkılarının yakacak olarak kullanılması, lastiklerin yakılması özellikle Batman’da başlıca hava kirliliği kaynakları olarak listeleniyor. Kış sezonu ortalama (2011 yılı Ekim- 2012 Mart arası 6 aylık ortalama) PM10 değerlerinin hava kalitesi indeksine göre ‘5 (kötü)’ olduğu iller: Antalya, Kayseri, Tekirdağ ve Şırnak oldu.

Atık sorununun başlıca kaynağı, evsel atıkların vahşi (düzensiz) depolanması. Bazı illerde düzenli depolama tesisi bulunmazken, bazılarında ise düzenli depolama tesisi olmakla birlikte uzaklık vb. sebeplerle ilçelerde düzenli depolama yapılamıyor. Atıkların en önemli sorun olduğu illerden İzmir, Sakarya, Uşak’ta sanayi kaynaklı atıklar, Burdur ve Bilecik’ de mermer ocakları, Afyonkarahisar, Bolu ve Düzce’de kanatlı hayvan atıkları sorun oluşturuyor. İzmir, İstanbul, Kocaeli illerinde, tehlikeli atıklar için mevcut bertaraf/geri kazanım tesisleri yetersiz kalıyor.

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNDE İLK SIRADA ADANA 

Gürültü kirliliğinin 1. öncelikli sorun olduğu Adana ilinde; özellikle eğlence yerlerinden kaynaklanan canlı müzik gürültüsü, yerleşim yerleri içerisinde küçük ölçekli imalathanelerin bulunması, TEM Otoyolunun şehir merkezinden geçmesi ve otobana çok yakın yerleşim yerlerinin bulunması, gürültü konusunda şikayetlere neden oluyor. Eskişehir’de ise şehrin merkezinde kalan eğlence yerleri nedeniyle sorun yaşanıyor.
 

Devamı


Şub
23
2015

 Gaziantep'in havası kontrol altına alınıyor 

  Kategori: Haberler Çevre Bilinci, Çevre Kirliliği, Çevre Koruma Yorumlar(0) 

Gaziantep'in havası kontrol altına alınıyor

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı, kentin 29 noktasına kurduğu pasif örnekleme tüpleri ile Gaziantep'in hava kalitesinin ölçümlerini yapıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, özellikle hava kirliliğinin daha çok yaşanabileceği kırsal yerleşim birimleri ile sanayinin yoğun olduğu bölgelere yerleştirdiği pasif örnekleme tüpleriyle kentin hava kirliliğini kontrol ediyor.

Bir yıl içinde pasif örneklemeyi 3 kez gerçekleştiren yetkililer, 9 noktada ise aktif örnekleme çalışması sürdürüyor.

2015 yılının ilk 3 aylık ölçümlerine göre 2015 kış dönemi kirlilik haritasını oluşturulacak.
 

 

Kaynak: AA

Devamı


Şub
23
2015

 Çevreciler Marmaris Körfezi'ni kurtarmak için çözüm arıyor 

  Kategori: Haberler Çevre Bilinci, Çevre Kirliliği, Çevre Koruma, Doğa Koruma, Su ve Su Kaynakları Yorumlar(0) 

Çevreciler Marmaris Körfezi'ni kurtarmak için çözüm arıyor

  Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD), kirlilik nedeniyle ekolojik dengesi bozulmaya başladığı belirlenen Marmaris Körfezi'ni kurtarmak için harekete geçti.

Çalışmalar kapsamında İzmir'den Marmaris'e gelen araştırma gemisi, körfeze açılarak gerekli keşifleri gerçekleştirdi. Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) Başkanı Ahmet Kutengin ve basın mensupları da gemide yer alarak çalışmaları takip etti.

Kutengin, gazetecilere yaptığı açıklamada, dernek olarak yaklaşık 2 yıl süreyle üniversitelerle birlikte Marmaris Körfezi'nde araştırma çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Bu bilimsel çalışmaların sonucu olarak bir çalıştay düzenleme kararı aldıklarını belirten Kutengin, "Çalışmalar kapsamında bir de çözüm bölümümüz bulunuyor. Artık çözüm bölümünü hayata geçirmek istiyoruz. Bunun için Akyarlar isimli araştırma ve dalgıç gemisi, ekibiyle ilçemize geldi" dedi.

Çalışmanın çözüm kısmının "Körfezin temizlenmesi, Yalancıboğaz deşarj siteminin yenilenerek genelgeye uygun hale getirilmesi ve balık popülasyonunu arttıracak resiflerin körfeze yerleştirilmesinden" oluştuğunu ifade eden Kutengin, bu projenin nasıl yapılacağı ve maliyetinin ne olacağının belirlendiğini kaydetti. Kutengin, "Bugün de denize açılarak ekibimizle birlikte keşifleri gerçekleştirdik. Son olarak bu projeyi ilgili kurumlara ileteceğiz. Destek talebinde bulunacağız" diye konuştu.

 

Deşarj sistemi kıyıya yakın iddiası

Ekibin Yalancıboğaz mevkisinde gerçekleştirdiği keşifler sırasında ise derin deşarj borularından yüzeye kirliliğinin çıktığı görüldü.

Derin deşarj ve arıtma sistemlerinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili genelge bulunduğunu hatırlatan Kutengin, şunları söyledi: "Yalancıboğaz'daki bu sistem genelgeye uygun değil. Boruların çıkış bacalarının kıyıdan en az 850 metre uzaklıkta ve 40 metre derinlikte olması gerekiyor. Yapılan ölçümlere göre bacalar sadece 150 metre uzaklıkta ve 17 metre derinlikte. Artık suyun üstünden bile atıklar görünüyor. Bölgede 10 baca var. Dip çekimlerimizde gördük ki bacalardan bazıları çalışıyor. Buradaki kirlilik akıntılarla Kumlubük ve Marmaris'e kadar gelmeye başladı. Bunu önlemek gerekiyor. Turizmin devam etmesi ve ilerlemesi isteniyorsa, körfezin korunması lazım. Körfez biterse turizm de biter."

Araştırma gemisinde görevli dalgıçlardan İhsan İli de geminin radarlarından, çıkan pislikleri tespit ettiklerini dile getirdi. İli, "Bu pislik burada kalmıyor, kıyılara vuruyor. Deniz hiçbir pisliği içinde barındırmaz. En ufak bir çöp dahi atsanız bir süre sonra kıyıya vurur" ifadelerini kullandı.

MÇD ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından yapılan araştırmalarda, körfezin ekolojik dengesinin bozulmaya ve sudaki oksijen oranının azalmaya başladığı tespit edilmişti. Ayrıca kirlilik nedeniyle aralarında tehlikeli türlerin de bulunduğu denizanası sayısında artış yaşandığı kaydedilmişti.


Kaynak :AA 

Devamı


Şub
19
2015

 Modern dünyanın başı ışık kirliliğiyle dertte 

  Kategori: Haberler Çevre Bilinci, Çevre Kirliliği, Enerji Yorumlar(0) 

Modern dünyanın başı ışık kirliliğiyle dertte

  Hava ve çevre kirliliğinden sonra şimdi de ışık kirliliği dünyanın başına bela oldu. Türkiye'nin bir çok şehrinde ışık kirliliği ölçümü yapılırken, Bursa'nın da yoğun ışık kirliliği altında olduğu bildirildi.

Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bülent Aslan ve Türkiye'de ışık kirliliği hakkında çalışmaları başlatan Prof. Dr. Zeki Aslan, ışık kirliliğinin küresel bir mesele olduğunu söyledi. Prof. Zeki Aslan, "Şehirlerde gece gökyüzüne baktığınız zaman yıldızlı gök kubbe yerine yıldızsız parlak ışık kubbesi görürsünüz. Bu, ışık kirliliğidir. Işık kirliliği, enerji kaybı demektir. Boşa giden elektrik enerjisidir. Bu, her vatandaşı ilgilendirir. Bu durum, çevreye ve bilimsel astronomi çalışmalarına zarar vermektedir. Işık kirliliği, çözümü yerel olan bir dünya meselesidir. Bütün gelişmiş ülkeler ışık kirliliğini önlemeye çalışıyor" dedi.

Yoğun ışık kirliliği olan şehirlerde vatandaşların, bilhassa öğrencilerin gökyüzünü keşfedebilmeleri için karanlık gök yüzü parkları projelerinin sürdürüldüğünü belirten Prof. Dr. Zeki Aslan, "Karanlık gök yüzü parkı, insanların, özellikle öğrencilerin şehir ışıklarından uzakta, yıldızlı gök yüzünü seyretmeleri, gök yüzünü tanımaları ve fotoğrafları çekmeleri için kurulmaktadır. Kurulan parklar bütün Türkiye'ye hizmet verecektir. Gökbilimine meraklı herkes, özellikle öğrenciler yararlanacaktır. Teleskopu olan karanlık gök yüzü parkına gelip semayı, yıldızları, gök taşı yağmuru gibi diğer gök olaylarını izleyebilecek, fotoğraf çekebilecektir. Karanlık gök yüzü parkına kurulacak teleskopu da kullanabilecektir” diye konuştu.

Türkiye’nin ışık kirliliği haritasını çıkaracaklarını söyleyen Aslan, “Şu an için hedefimiz bütün Türkiye'nin ışık kirliliği haritasını çıkarmak. Yapılan çalışmaların hangi aşamada olduğunu görmek için http://www.isikkirliligi.org/index.php/harita adresindeki harita incelenebilir. Işık kirliliğini önlemek için kanun çıkarma teşebbüsleri var. Bursa da incelendi. Bursa’daki sonuçlar, her şehirde olduğu gibi yüksek derecede ışık kirliliğinin varlığına işaret ediyor” dedi.

BURSA’YA İKİ KARANLIK GÖK YÜZÜ PARKI KURULACAK

Aslan, Bursa'ya iki karanlık gök yüzü parkı kurulmasının planlandığını bildirdi. Aslan, bunun için Keles yakınındaki Kendir yaylası ve Mustafakemalpaşa'nın Tırnova köyünde incelemelerin sürdüğü bilgisini verdi.

 

 

KAYNAK: İHA

Devamı


Şub
18
2015

 Okyanuslarda İstanbul'un yarısını kaplayacak plastik var 

  Kategori: Haberler Çevre Duyarlılık, Çevre Kirliliği, Su ve Su Kaynakları Yorumlar(0) 

Okyanuslarda İstanbul'un yarısını kaplayacak plastik var

  Her yıl dünyadaki okyanuslara ulaşan plastik atık miktarının yaklaşık 8 milyon tonu bulduğu hesaplandı.


Bu da, New York'un Manhattan adasından 34 kat daha büyük ya da İstanbul'un yaklaşık yarısı kadar bir alanı tamamen kaplayabilecek bir miktar.

Denizlere dökülen, sürüklenen veya uçan atıkların miktarı hakkındaki araştırmanın sonuçları, Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği'nin yıllık toplantısında açıklandı.


Aynı zamanda Science dergisinde de yayınlanan yeni araştırmanın özelliği, sadece kıyılara vuran veya su üzerinde yüzen değil, okyanuslarda biriken tüm plastik atıkları hesaplamış olması.

Buna göre dip akıntılarına takılarak, suyun içinde sürekli hareket halinde olduğu bildirilen plastik çöp miktarı daha önce sanılandan en az 20 kat fazla.

Balık yerine plastik

Araştırmacılar nüfus, üretilen çöp miktarı, atıkların yönetimi gibi konulardaki uluslararası verilerden yola çıkarak, okyanus ortamına girme olasılığı yüksek olan plastik miktarını hesapladı.

2010 yılı için yapılan tahminler, bu miktarın 4,8 ile 12,7 milyon ton arasında olduğunu gösterdi.

8 milyon ton ise ortalama bir rakam. O yıl içinde üretilen plastiğin sadece ufak bir bölümü.

Alt sınır olarak belirlenen 4,8 milyon ton ise kabaca, dünyada bir yıl içinde tutulan ton balığı miktarına eşit.

Araştırmacılardan Kara Lavender Law, "Denizden çıkardığımız ton balığının yerine, plastik dolduruyormuşuz gibi." diyor.

Araştırmada, okyanusa girmesi olası plastik atıklardan en çok hangi ülkelerin sorumlu olduğu da sıralandı.

Listede yer alan 20 ülke, okyanusa giren plastik atıkların yüzde 83'ünden sorumlu.

Bunların başında Çin geliyor. Ancak araştırmacılar, Çin'in büyük nüfusu dolayısıyla başta geldiğini belirtiyor.

Deniz kıyısında hatırı sayılır bir nüfusu yaşayan ABD ise, daha iyi geri dönüşüm uyguladığı için 20. sırada.

AB ülkeleri bir bütün olarak 18. sırada yer alıyor.

Okyanusların plastik çöplüğüne dönmesini önlemek için atılması gereken farklı adımlar bulunduğu söyleniyor.

Örneğin zengin ülkelerin alışveriş poşetleri gibi tek kullanımlık plastik malzeme tüketimini azaltması, gelişmekte olan ülkelerin de atık yönetimini daha iyi hale getirmeleri gerekiyor araştırmacılara göre.

Eğer kontrol edilmezse 2025 yılına kadar okyanuslara girebilecek plastik atık miktarı yılda 17,5 milyon tonu bulabilecek.

 

Kaynak: BBC
 

Devamı


Şub
9
2015

 Pekinliler Temiz Havayı 15 Yıl Daha Bekleyecek 

  Kategori: Haberler Çevre Bilinci, Çevre Kirliliği, Çevre Koruma, Doğa Koruma Yorumlar(0) 

Pekinliler Temiz Havayı 15 Yıl Daha Bekleyecek

  Çin'in başkenti Pekin'in kirli havasının 15 yıl daha düzelmesi beklenmiyor.

Çin'in başkenti Pekin'in kirli havasının 15 yıl daha düzelmesinin beklenmediği bildirildi.Çin Çevre Koruma Bakanlığı'nın açıklamasında, hava kirliliğiyle boğuşan başkent Pekin'in yanı sıra civar kent Tiencin ve Hıbey eyaleti bölgesinin kirli havasının 2030'a kadar düzelmesinin beklenmediği belirtildi.

Pekin, Tiencin ve Hıbey eyaletinin bulunduğu bölgede, havadaki zararlı parçacık miktarını ölçen PM2,5 değerinin geçen yıl ortalama 93 mikrogram olduğu ifade edilerek bu değerin yıllık ortalamasının ulusal standartlara göre 35 mikrogram olması gerektiği hatırlatıldı.

Ülkedeki şehirlerin yaklaşık yüzde 90'ının 2014 yılında hava kalitesi standartlarını karşılayamadığı kaydedildi. Hava kalitesi iyi olan şehir sayısının, bir önceki yıl göre geçen yıl 3'ten 8'e çıktığı ifade edildi. Bakanlık tarafından, 2013 yılında hava kirliliğini önlemek amacıyla başlatılan çalışmaların az da olsa etkili olmaya başladığı belirtildi.

Havası en kirli 10 kentten 7'si Hıbey eyaletinde bulunuyor. Pekin'in yakınında olan bu şehirlerde ağır sanayi tesisleri var.Çin hükümeti, özellikle yıl başından bu yana çevre ve hava kirliliğiyle mücadele etmeye çalışıyor. Ancak hızlı kalkınma ve sanayileşmenin bedeli olarak büyük şehirlerinin birçoğu, dünyanın en kirli şehirlerinin başında geliyor.
 

 

Kaynak: AA

Devamı


Şub
2
2015

 Eğirdir Gölü Tükenmek Üzere! 

  Kategori: Haberler Çevre Bilinci, Çevre Kirliliği, Doğa Koruma, Su ve Su Kaynakları Yorumlar(0) 

Eğirdir Gölü Tükenmek Üzere!

   Göller Bölgesi'nin en büyük doğal zenginlikleri arasında yer alan Eğirdir Gölü'ndeki arsenik miktarının artması nedeniyle, yakında içme suyu kaynağı olarak kullanılamaz hale geleceği ileri sürüldü.

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, zirai ilaçlama ve çevresel atıklar nedeniyle Eğirdir Gölü'ndeki arsenik miktarının artması nedeniyle, yakında içme suyu kaynağı olarak kullanılamaz hale geleceğini söyledi.

Göller Bölgesi'nin en büyük doğal zenginlikleri arasında yer alan Eğirdir Gölü, Isparta'nın da en önemli içme suyu kaynakları başında geliyor. Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, aynı zamanda çevresindeki tarım alanlarının sulama ihtiyacını da karşılayan Eğirdir Gölü'nün, içme suyu özelliğini yavaş yavaş yitirdiğini açıkladı. Gölün 20 yıl öncesiyle şimdiki halinin kıyaslanamaz düzeyde olduğunu aktaran Başkan Günaydın, "Eğirdir suyu yavaş yavaş içilemez düzeye yaklaştı. Çevresindeki zirai olaylardan, atık faktörü ve tarım arazilerinin ilaçlamaları sonrasında 20 yıl önceki değerlerle şimdiki değerler arasında büyük fark var" dedi.

'DEHŞETLE DUYURUYORUM'

Isparta Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü'nün her yıl çeşitli tarihlerde göl suyundan numuneler alarak inceleme yaptığını kaydeden Başkan Günaydın, "Suyun içerisindeki arsenik miktarı litrede 8.15 mikrogram olmuş. Bu çok tehlikeli. Bu oran 10'a ulaştığı zaman yasak ilan edilmesi gerekiyor. 20 yıl önce sıfırdan başlayıp bu seviyeye geldiğine göre tehlikeli son kaçınılmaz olacaktır. Bunu dehşetle duyuruyorum. Eğirdir suyu birkaç sene içinde kullanılmaz hale gelecek" diye konuştu.

'BİRÇOK ATIK KARIŞIYOR'

Eğirdir Gölü'nün çevresinde kurulu elma bahçelerinden kaynaklanan zirai ilaç kalıntılarının yanında, çevresel ve evsel atıklardan kaynaklı kirlendiğini vurgulayan Başkan Günaydın, göldeki tehlikeli ilerlemenin durdurulması gerektiğine işaret etti. Gölle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca tedbir alınması gerektiğini kaydeden Başkan Günaydın, şöyle konuştu:

"Dünyanın en güzel göllerinden birine sahibiz ama bunun için hiçbir çaba harcamıyoruz, inanabiliyor musunuz? Orada 134 balıkçı teknesi var. 'Onlar kirletiyorlardır burayı' diyorlar. Halbuki oraya birçok atık karışıyor. Onlar kirletmiyormuş da balıkçılar kirletiyormuş gibi lanse ediliyor. Bakanlık bu kadar eksik bilgiye sahip. Zirai ilaçlama, evsel atıklar kirletiyor burayı. Sudaki arsenik miktarı litrede 10 mikrograma ulaştığı zaman en tehlikelisi bu. Valimize de buradan çalışma başlatması için sesleniyorum."

Başkan Yusuf Ziya Günaydın, kentin içme suyu ihtiyacının karşılanabilmesi için de bir an önce Darıderesi 2 ve Darıderesi 3 projelerinin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

ÜST LİMİT 10 MİKROGRAM

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Su Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İbrahim Diler, Dünya Sağlık ile Gıda ve Tarım Örgütleri'nin verileri doğrultusunda sudaki arsenik limit değerinin litrede 10 mikrogram olduğunu belirtti. Prof. Dr. İbrahim Diler, "Bu değer içme suyu töleransında maksimum sınır değerdir. Bu değerin altındaki tüm veriler içme suyu açısından içilebilir anlamı taşır. Bu değer ve üzeri sular ise içilemez" dedi.

EĞİRDİR'İN SUYU SADECE ISPARTA'YA

Isparta kent merkezinde 200 binin üzerindeki nüfusun içme suyu ihtiyacı Eğirdir Gölü ile Darıderesi 1 Göleti'nden sağlanıyor. Arıtma sistemi yalnızca Isparta Belediyesi'nde olduğu için başta Eğirdir İlçesi olmak üzere, bölgedeki yerleşim yerlerinin su ihtiyacı başka kaynaklardan sağlanıyor.

 

 

www.denizhaber.com.tr

Devamı


Ara
31
2014

 Çin'de Çevreyi Kirleten Fabrikalara Rekor Ceza 

  Kategori: Haberler Çevre Kirliliği, Doğa Koruma Yorumlar(0) 

Çin'de Çevreyi Kirleten Fabrikalara Rekor Ceza

PEKİN (AA) - Çevre ve hava kirliliğinin had safhada olduğu Çin'de, kimyasal atıklarını nehre boşaltarak çevreyi kirleten altı fabrikaya, 160 milyon yüen (26 milyon dolar) para cezası verildi.

Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin doğusundaki Ciangsu eyaletinin Taycou kentinde altı fabrika, kentteki iki nehre 25 bin ton kimyasal atık boşalttıkları gerekçesiyle Taycou Orta Halk Mahkemesi tarafından toplam 160 milyon yüen para cezasına çarptırıldı.

Bu miktarın Çin'de şu ana kadar çevre kirliliği nedeniyle verilen en büyük para cezası olduğu belirtildi.

Mahkemenin, çevre kirliliğine sebebiyet vermekten 14 kişiye de iki yıldan beş yıla kadar çeşitli hapis cezaları verdiği ifade edildi.

Mahkeme kararı uyarınca fabrikalara kesilen para cezasının, çevre koruma fonuna 30 gün içinde ödenmesi gerekiyor.

Çin hükümeti, özellikle 2014 başından bu yana çevre ve hava kirliliğiyle mücadeleye büyük önem veriyor. Ancak hızlı kalkınma ve sanayileşmenin bedeli olarak Çin'deki büyük şehirlerin birçoğu, aynı zamanda dünyanın en kirli şehirlerinin ilk sıralarında yer alıyor.
 

Devamı


Tem
16
2013

 Yılın İlk 6 Ayında 18 Ton 700 Kilogram Elektronik Atık Topladılar 

  Kategori: Haberler Çevre Kirliliği, Çevre Koruma, Doğa Koruma, Ekolojik Yaşam Yorumlar(0) 

Yılın İlk 6 Ayında 18 Ton 700 Kilogram Elektronik Atık Topladılar

İzmit Belediyesi tarafından yürütülen proje kapsamında, yılın ilk 6 aylık döneminde 18 ton 700 kilogram elektronik atık toplandı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, pil, kağıt ve atık yağdan sonra elektronik atıkları da toplamaya başlayan Çevre Koruma Müdürlüğü ekiplerinin bu konuda da önemli gelişmeler kaydettiği bildirildi.

Vatandaşların elektronik atıklar konusunda oldukça duyarlı olduğu ifade edilen açıklamada, 2010'da 9,5 ton, 2011'de 14 ton 740 kilogram, 2012'de ise 21 ton 100 kilogram elektronik atık toplandığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"2013'ün ilk 6 ayında toplanan elektronik atık miktarı, 18 ton 700 kilogram oldu. E-atık Projesi kapsamında canlı yaşamını olumsuz etkileyen ağır metallerin toprağa ve suya karışması engelleniyor. İçerisinde bulunan ve yeniden değerlenen plastik ve metal gibi maddeler sektörün ham madde ihtiyacını karşılıyor.

Vatandaşlar, “318 00 77” numaralı “Alo Atık hattı”nı aramaları durumunda elektronik atıklar belediye personeli tarafından ev ve iş yerlerinden alınıyor."
 

Devamı


Sayfa 1 - 12 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >> 

Koç Bilgi Grubu